poniedziałek, 17 czerwca

Nowoczesne budownictwo – domy pasywne

W ostatnich latach wzrasta znaczenie rozwiązań ekologicznych, także w budownictwie. Wciąż poszukuje się nowych technologii, które zmniejszają zużycie energetyczne budynków mieszkalnych a także komercyjnych. Rezultatem tych poszukiwań stały się domy pasywne sopot.

Jest to rodzaj nowoczesnego budownictwa, które z roku na rok zdobywa coraz więcej zwolenników. Warto zatem dowiedzieć się niea przy tym na ten temat.
Czym wyróżnia się budownictwo pasywne?
Budynek pasywny charakteryzuje się minimalnym zapotrzebowaniem na energię dostarczano za pomocą konwencjonalnych rozwiązań używanych w tradycyjnym budownictwie. Taki efekt jest osiągany poprzez stosowanie przyszłościowych rozwiązań technologicznych, które w wyraźny sposób ograniczają straty energii z budynku, jak też pozwalają na maksymalne wykorzystanie energii pochodzącej z naturalnych źródeł, np energii promieniowania słonecznego. Jak się więc okazuje, domy pasywne pomorskie to obiekty cechujące się minimalnymi stratami ciepła. W budownictwie pasywnym istotną rolę odgrywa orientacja budynku względem kierunków świata. Pomieszczenia, które są w największym stopniu użytkowane, czyli kuchnia czy pokój dzienny powinny być ustawione w kierunku południowym, tak ażeby w maksymalny sposób wykorzystać światło dzienne. Trzeba także pamiętać, że światło dzienne służy nie tylko do oświetlenia wnętrz, ale też do ich ogrzania. W budynkach pasywnych wykorzystuje się bardzo duże przestronne okna wyposażone w specjalne uszczelnienia a także ramy, co zapobiega utracie ciepła. Dużą wagę przykłada się do szczelności przegród budowlanych, które mogą stanowić miejsce utraty ciepła. W domach pasywnych stosuje się grube warstwy izolacyjne, które charakteryzują się słabym przenikaniem ciepła. Warto również dodać, że domy pasywne gdynia wyposażone są w przyszłościowy system wentylacji nawiewno-wywiewnej. Jest to wentylacja, która nie sprawia wychłodzenia wnętrz w okresie zimowym, ponieważ powietrze pochodzące z zewnątrz jest oczyszczane oraz nagrzewane zanim zostanie przekazane do wnętrza budynków. Ten rodzaj wentylacji pozwala na ograniczenie strat ciepła nawet o kilkadziesiąt procent. W budynkach pasywnych można używać dodatkowe instalacje grzewcze, przykładem jest kominek na biomasę.

Zobacz więcej: domy pasywne sopot.