Koncepcja indukcji powstała w epoce greckiej. W przyszłości koncepcja ta stała się popularna w XVII wieku i wykazała bezpośredni związek między prądem elektrycznym a magnetyzmem. Doprowadziło to do powstania pierwszej cewki indukcyjnej – zespołu drutu owiniętego wokół drewnianego rdzenia.
Kilka ulepszeń sprawiło, że cewki indukcyjne stały się bardziej wydajne i wytwarzały silniejsze i bardziej kierunkowe sygnały. Aktualnie cewki indukcyjne są używane w wielu dziedzinach technologicznych, takich jak elektromagnetyzm, elektronika i przenoszenie mocy.
Jak funkcjonuje pętla indukcyjna?
Wykorzystuje ona zmienne prądy elektryczne do budowy fal elektromagnetycznych, które przemieszczają się przez materiały przewodzące. Fale te przenoszą informacje z jednego źródła do drugiego. Przy tym różnorakie cechy, tj. siła albo częstotliwość, można zmodyfikować, zmieniając prąd w pętli indukcyjnej. Ze względu na własną uniwersalność pętle indukcyjne znajdują przeznaczenie w różnych układach technologicznych, takich jak silniki, wzmacniacze i obwody transimpedancyjne. Są one także szeroko stosowane w przemyśle medycznym, wojskowym i obronnym.
Rodzaje a także sposób wykorzystania pętli indukcyjnej.
Przez lata wynaleziono i wdrożono różnorakie rodzaje pętli indukcyjnych. Najpopularniejszy rodzaj składa się z okrągłej cewki z uzwojeniami na metalowej ramie. Istnieją również prostokątne pętle z wieloma płaszczyznami nawijania na metalowej ramie. Niektóre cewki mają zewnętrzne połączenia, które pozwalają na łatwe dodawanie albo usuwanie metalowych elementów zwanych rdzeniami, lub za cieniami. Cewki mogą mieć też połączenia wewnętrzne, w których w rdzeniu umieszczone są elementy metalowe, tj. aluminium albo miedź. Te wewnętrzne połączenia mogą poprawić ogólną wydajność pętli bez dodawania dodatkowego ciężaru lub rozmiaru.
Pętle indukcyjne są łatwe w użyciu; to czyni je idealnymi do celów dydaktycznych i szkoleniowych. Przykładowo inżynierowie mogą wykorzystać pętle indukcyjne do zademonstrowania różnorakich kształtów fal elektromagnetycznych i ich wpływu na edycję prądu. A dodatkowo personel wojskowy używa pętle do określania natężenia pola magnetycznego w różnorakich lokalizacjach. Te użycia sprawiają, że są łatwe do zrozumienia i użycia w rzeczywistych sytuacjach.
Technologia znana od pokoleń.
Chociaż pętle indukcyjne używa się od setek lat, dopiero ostatnio zostały one uznane za użyteczną koncepcję samą w sobie. Takie pętle są używane w wielu dziedzinach technologicznych, w których potrzebne są zmiany – zwłaszcza w zastosowaniach wojskowych i medycynie. Ostatecznie koncepcja indukcyjna ma przeznaczenie we wszystkich obszarach technologii, co czyni ją jednym z największych dzieł ludzkości!
Polecana strona: pętle indukcyjne warszawa.