środa, 21 lutego

Jak zbudować wizerunek marki?

Każda firma istniejąca na rynku musi mieć elementy graficzne, które pozwalają klientom ją identyfikować. Taki system znaków graficznych, które stanowią symbole danego przedsiębiorstwa, stanowi identyfikację wizualną firmy. To, jak firma jest postrzegana przez klientów, zależy w sporej mierze od jakości elementów graficznych a także stopnia ich rozpowszechnienia.

Analogicznie sytuacja wygląda w sytuacji marki. Kwestie wizerunkowe są ściśle związane z pozycją firmy na rynku.
Jak kształtować wizerunek firmy i marki?
Przede wszystkim powinniśmy sobie zdawać sprawę, że wizerunek marki, który bardzo dobrze testuje się w postaci tradycyjnej, czyli np katalogowej, nie za każdym razem musi cieszyć się równie dobrym odbiorem w wersji elektronicznej. Internet rządzi się swoimi prawami i wbrew pozorom jest bardzo wymagający. Wielokrotnie wizerunek firmy albo marki musi być wytworzony na nowo na potrzeby strony internetowej. W takich przypadkach bardzo przydatna jest księga znaku, która ułatwia pracę nad przystosowaniem symboli graficznych do potrzeb wykorzystania w internecie.
Często wykorzystywanym narzędziem, które pozytywnie wpływa na wizerunek marki, jest tworzenie stron dedykowanych konkretnemu produktowi. Są tak zwane witryny produktowe. Takie działania nie wymagają dużych nakładów finansowych, a są skuteczne w budowaniu wizerunku a także jego utrwalaniu. Powinno się sobie zdawać sprawę, że wersje papierowe materiałów reklamowych trafiają do docelowych grup klientów. W sieci taka kontrola jest ograniczona. A dodatkowo właściwie każdy internauta może w łatwy i szybki sposób sprawdzić konkurencję. Witryna, jest zatem ważnym elementem dokonywania wyboru przez potencjalnych klientów. Wszystkie jej elementy powinny być szczegółowo przemyślane i dopracowane. Każda niedbałość będzie świadczyła o naszym nieprofesjonalnym podejściu.
Elementy wizerunkowe firmy są również wykorzystywane w kampaniach reklamowych. W kampaniach internetowych wykorzystuje się na przykład tak zwane banery reklamowe. Powszechnie stosowany jest także mailing, czyli przesyłanie klientowi docelowemu materiałów reklamowych a także utrzymywanie z nim stałego kontaktu. Bardzo dobry wizerunek w sieci przekłada się na większą rozpoznawalność firmy a także marki.
Warto zobaczyć: wizerunek firmy.