niedziela, 14 kwietnia

Jak wybrać idealną togę adwokacką lub prawniczą

Toga adwokacka i prawnicza to wizytówki prawników. To one stanowią symbol ich zawodu i świadczą o ich statusie. Toga to część stroju, która noszona jest przez prawników podczas uroczystości i w czasie wykonywania niektórych czynności.

W Polsce toga adwokacka ma kolor czarny i składa się z dwóch części: płaszcza a także białej liny, którą przewiązuje się płaszcz w okolicy szyi.

Toga prawnicza jednak jest strojem noszonym przez sędziów, prokuratorów i adwokatów. W Polsce toga sędziowska i prokuratorska są koloru czerwonego, jednak toga adwokacka – jak już wspomniano – czarnego. Toga prawnicza jest symbolem godności i powagi, a jej noszenie podczas uroczystości jest obowiązkowe.

Historia togi adwokackiej i prawniczej sięga czasów rzymskich, kiedy to toga była codziennym strojem noszonym przez wszystkich ludzi. W późniejszych czasach toga stała się strojem tylko prawników, którzy nosili ją w trakcie procesów sądowych i innych uroczystości. W ciągu wieków toga przeszła sporo przemian i przeróbek, ale jej podstawowy kształt i symbolika pozostały niezmienne.

Dzisiaj toga adwokacka i prawnicza nadal są ważnymi symbolami w zawodzie prawnika. Ich noszenie podczas uroczystości stanowi wyraz szacunku dla prawa i tradycji, oraz świadczy o wysokim statusie adwokata. Toga adwokacka i prawnicza są ze stuprocentową pewnością szczegółami, które dodają blasku i powagi każdej uroczystości związanej z prawnictwem.

Warto zobaczyć: toga adwokacka bydgoszcz.