wtorek, 19 października

Wakacyjny wyjazd do Grecji

Magiczne Cyklady – piękne i chętnie odwiedzane przez turystów wyspy greckie, z pewnością zasługują na uwagę. Największą i najchętniej odwiedzaną ze wszystkich wysp tego archipelagu jest Naksos – górzysta wyspa kusząca zielenią oraz cudownymi przykładami architektury. Nie brak tu pamiątek z czasów weneckiej okupacji, nie brak obronnych rezydencji a także osad, które zakładane były przez osadników z Krety.

Dzięki licznym zabytkom a także rewelacyjnym warunkom do wypoczynku, na tej wyspie turystyka rozwija się dobrze. Jakie atrakcje czekają na tych, którzy właśnie na Nakos postanowią spędzić wczasy?

Nakos to głównie niezwykły, rolniczy krajobraz. Istotną rolę odgrywają tu uprawy oliwek a także cytryn, można się tu też spotkać z rozległymi winnicami. Turystka jest dodatkowym źródłem wypłat dla mieszkańców wyspy, którzy chętnie przyjmują gości z swych domach. Port oraz pobliskie plaże są okupowane przez turystów w sezonie wakacyjnym, mniejsze jest natomiast zainteresowanie innymi atrakcjami tej wyspy. A szkoda, bo ma się ona czym pochwalić.

Ośrodkiem, którego w czasie pobytu na wyspie pominąć nie można, jest miasto Naksos. Można tu spostrzec pozostałości weneckich fortyfikacji oraz intrygującą zabudowę w pobliżu portu. Warto też zwiedzić miejscowe Muzeum Archeologiczne, znane z intrygującej kolekcji dawnej ceramiki a także zabytków z okresu neolitu.
Wokół miasta Nakos znajdują się i ładne plaże, uznawane za zdecydowanie najlepsze na całej wyspie. Najchętniej odwiedzaną jest Grotta. W jej pobliżu znajdują się i ciekawe groty, i ślady dawnych budowli, które przed wiekami przegrały walkę z wodą. Ciekawym miejscem jest niewielki port rybacki – Agi Anna, w którym można wyszukać noclegi w przystępnej cenie. Tu czekają i tawerny, i pola namiotowe – idealne dla grup młodszych turystów. Niemniej jednak to jeszcze nie wszystkie interesujące miejsca na tej wyspie.

Podczas wycieczki po centralnej części wyspy koniecznie trzeba zajrzeć do osady Kato Sangri, w której znajdują się pozostałości weneckiego zamku. Kusi także Ano Sangri, znana z bizantyjskiej kaplicy wzniesionej w miejscu dawnej świątyni Demeter. Inną ciekawą wioską jest Filoti. Założona na zboczach góry Zas jest najwyżej położoną miejscowością na całych Cykladach. Z większych kurortów, którymi kusi letników na wyspa, na uwagę zasługuje Apollonas, rozpoznawalny z czystej i spokojnej plaży.

Greckie wakacje. Eubea
Turyści, którym marzy się wypoczynek na jednej z greckich wysp, ze stuprocentową pewnością zainteresują się tak bardzo istotną i atrakcyjną wyspą, jaką jest Eubea. To wakacyjny raj, na terenie którego turystyka ma się świetnie. Nic w tym zadziwiającego – to jedna z największych i najmodniejszych wysp, jakimi może skusić turystów Grecja. Nie brak tu ciekawych miast oraz modnych kurortów, w których można spędzić udane wczasy. Ci, którym marzy się przede wszystkim komfort i wygoda, mogą spędzić udany urlop w okolicach Karistos. Ten port pozornie nie odznacza się niczym ciekawym. Znajdujące się na jego terenie budowle pochodzą głównie z XIX wieku i mają dość ponury charakter. Wystarczy jednak spędzić nieco czasu w tym mieście, by całkowicie zmienić zdanie na jego temat. Pomimo pozornego braku atrakcji jest to miejscowość przyjazna turystom, na terenie której można idealnie wypocząć. Kuszą pobliskie plaże, zachęcają również pozostałości po weneckim forcie. Na nieszczęście, z tej XIV – wiecznej budowli do dziś zachowały się wyłącznie ruiny.
Karistos można potraktować również jako miejsce, z którego będą się odbywały dalsze wycieczki. Sposobności jest tu wiele. Na turystów chcących możliwie jak najlepiej poznać wyspę czekają i promy, i wodoloty. W głąb wyspy można się dostać dzięki licznym autobusom oraz taksówkom. Jedną z ciekawszych wycieczek może okazać się eskapada na górę Ochi. To jeden z najwyższych szczytów, którymi może przyciągnąć Eubea miłośników górskich wypraw. Ciekawą i godną odwiedzenia miejscowością jest też Mili, w pobliżu której można ujrzeć zabytkowy kościół z okresu średniowiecza.
Pobyt w tej części wyspy niewątpliwie może dostarczyć wielu silnych emocji. Warto natomiast pamiętać o jednej ważnej sprawie. W okolicach Karistos goszczą tłumy, zatem w sezonie noclegi trzeba tu zarezerwować z wyprzedzeniem. Nie ma tu za to problemów z wyżywieniem. Restauracje oraz tawerny odnaleźć tu można niemal na każdym kroku.