niedziela, 14 kwietnia

Ile wynosi etat nauczyciela

Perfekcyjnie z całkowitą czyli stu procentową pewnością wszystkim znane przysłowie głosi, że człowiek uczy się przez kompletne życie. Fakt, każdy z nas przez kompletne życie zdobywa tzw. życiową mądrość.

Dzieje się to poniekąd samoistnie dzięki następnym życiowym doświadczeniom.

Przysłowie to z pewnością nie dotyczy tylko wspomnianej już życiowej mądrości. Odnosi się ono także do zgłębiania wiedzy „książkowej”, a co za tym idzie podwyższania umiejętności zawodowych. Zmusza to na każdej aktywnej zawodowo osobie współczesny świat, w dużej mierze jego informatyzacja.

Oczywistym jest, że uczy nauczyciel. To on jest tą osobą, która przekazuje wiedzę młodszym pokoleniom. Jednak czy w ostatnich latach nie zaszła na tym polu swoista rewolucja. Pedagodzy przekazują edukację dzieciom i młodzieży w szkole z takich przedmiotów jak język polski, matematyka, biologia, fizyka itp. Jednocześnie oni sami też muszą się dokształcać, a w celu zdobycia nowych umiejętności niekoniecznie muszą oddawać się w ręce starszych, bardziej doświadczonych kolegów/ koleżanek po fachu, ale ekspertów prowadzących specjalistyczne szkolenia, kursy.

Obecnie każdy z nas nieomalże nieustannie jest pod wpływem wielu bodźców: dźwięków wydobywających się z odbiorników radiowych, kolorowych billboardów na ulicach, nieustannie ma dostęp do mediów społecznościowych dzięki telefonom komórkowym. Przekazy płynące z takowych wszystkich nośników łączy jedno frazę – atrakcyjność.

Tych wszystkich bodźców od pierwszych lat życia doświadcza każdy maluch. Nieświadomie tej atrakcyjności domagać się będzie w starszym wieku w czasie lekcji. Prawie że ze stu procentową pewnością przypuszczać możemy, że intuicyjny, słowny przekaz treści przez nauczyciela w czasie lekcji nie zaciekawi go. By nie dopuścić do takiej sytuacji, nauczyciele powinien zadbać o atrakcyjne zagospodarowanie czasu podopiecznego. Z pomocą przychodzą tu szkolenia dla nauczycieli przedszkola. Pomogą one w odpowiedzi na pytanie, jak zaplanować czas, jaki przedszkolak spędza w placówce. Co więcej ilość propozycji zabaw, gier pozwali nauczycielowi zrobić to w taki sposób, by nie musiał powtarzać aktywności.

Najważniejsze jest, żeby praca dla człowieka nie była wyłącznie źródłem utrzymania, ale i jego pasją. Jednak też w tak zaistniałej okoliczności ważne jest, żeby mieć odpowiednią ilość czasu na odpoczynek, regenerację sił. Kurs podwyższający kwalifikacje zawodowe w każdym momencie wiąże się z poświęceniem na sprawy zawodowe czasu wolnego. Dlatego optymalną opcją są szkolenia dla nauczycieli online. Wybierając taką formę, pedagog poświęca na nie tyle czasu ile de facto ono trwa, nie musi poświęcać dodatkowych godzin na dojazd do miejsca prowadzenia szkolenia.

Każdemu nauczycielowi zależy na tym, żeby uczeń lubił swoją szkołę. Stara się jak najlepiej potrafi przekazywać edukację. Dziś niestety to nie wystarczy, bardzo ważna jest jeszcze forma jej przekazu. Musi ona współgrać z panującymi zainteresowaniami nastolatków, a aby za nimi nadążyć w każdym momencie warto skorzystać ze szkolenia dla pedagogów.

Polecamy: Statut szkoły.